reklama

Európske prvenstvo, o ktorom (skoro) určite neviete

Šport zahŕňa veľmi rôznorodé aktivity. Od dynamických až extrémnych ako napríklad basejumping až po vyslovene kľudné, pri ktorých sa človek síce tiež zapotí, ale určite nie vďaka fyzickej aktivite. K tým druhým okrem šachu patrí aj u nás menej známa stolná hra Go. K úrazu pri nej neprídete. Go je totiž ešte bezpečnejšie ako spomínaný šach, pretože si pri ňom na rozdiel od šachu nemôžete ani oko vypichnúť. Jedine že by vám nahnevaný súper rozbil dosku o hlavu - ale to vám od týchto mierumilovných bojovníkov fakt nehrozí. :-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Pavol Lisý
Pavol Lisý 

Prečo to tu píšem? My Slováci sme ešte mysľou kdesi v Minsku, ale medzitým nám unikla jedna udalosť európskeho významu. Česť stať sa prvým európskym profesionálnym hráčom Go si v týchto dňoch v Štrasburgu a Amsterdame vybojoval slovenský reprezentant Pavol Lisý. (http://senseis.xmp.net/?1stEuropeanProQualification2014)

Pár viet na objasnenie. Go je tisíce rokov stará, pôvodom čínska strategická stolná hra. Prvú známu písomnú zmienku o Go máme zo 6. storočia pred n.l., podľa legiend pochádza hra dokonca až z 2. alebo 3. tisícročia pred n.l. Napriek vysokému veku sú spolu so šachom považované za dve najdokonalejšie stolné hry. No kým šachoví veľmajstri museli skloniť hlavy pred výpočtovou technikou už pred mnohými rokmi, špičkoví hráči Go na svojho digitálneho pokoriteľa dodnes čakajú. Pritom základné pravidlá Go sú veľmi jednoduché a hrať sa môže ľahko naučiť ktokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku je Go pomerne málo známe, ľudia, ktorí túto krásnu hru poznajú, sa počítajú na stovky, aktívni hráči na desiatky. Vo všeobecnosti je Go v západnom svete menej rozšírené ako na Ďalekom Východe, kde má samozrejme oveľa dlhšiu tradíciu. Hoci Go pochádza z Číny, neskôr sa stalo japonskou národnou hrou a dokonca bojovým umením, ktoré sa vyučovalo aj na japonských vojenských školách. S tým zrejme súvisí aj dodnes používaný systém výkonnostných tried, ktorého obdobu poznajú napríklad karatisti: žiacke triedy sú označované slovom kyu, majstrovské slovom Dan. Aktuálne je na Slovensku držiteľom niektorej z majstrovských tried 9 hráčov, tú najvyššiu, 7. Dan, dosiahol dodnes len jeden.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Go kamene
Go kamene 

V Ázii je situácia iná, okrem miliónov amatérskych hráčov majú v Japonsku, Južnej Kórei a Číne aj stovky profesionálov, pre ktorých sa Go stalo životným štýlom a tiež zdrojom obživy. My v Strednej Európe sa na nich nechytáme, môžeme ich len zďaleka (pár šťastlivcov aj zblízka) obdivovať. Áno, starší a rozhľadenejší goisti určite vedia, že aj Európania sa už dostali do japonských alebo kórejských profesionálnych škôl, niekoľkí uspeli a stali sa profesionálmi. Ale stále to bolo pod hlavičkou ázijských asociácií. Európsky profesionálny systém vzniká až dnes - za účasti spomínaného mladého muža zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Matne si ešte spomínam na roky, keď som s aktívnou účasťou na turnajoch pomaly končil. To boli ešte iné časy. Človek takisto ako dnes sedel celé dni na zadku, ale pred sebou nemal notebook a v ruke myš. Drevená doska na stole, v ruke čierny alebo biely kameň, mozog sa prehrieva, adrenalín na maxime... Nie že by ma potom Go prestalo baviť, ale rodina dostala prednosť. Niekedy v tých rokoch istý pán Pavol Lisý začal zaúčať svojho synčeka. Od zeme ho nebolo vidieť, kto by to bol povedal, kam to ten malý raz dotiahne. :-)

Goban
Goban 

Dnes má teda Európa svojho prvého vlastného budúceho profesionála. Je to Slovák, o ktorom ešte budeme počuť. Nie toľko ako o hokejistoch, ale hrdí naňho určite môžeme byť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A aby som nezabudol: keby ste si to chceli skúsiť, dnes sú síce možnosti iné ako pred rokmi, pravidlá ľahko nájdete na Internete, rovnako viacero serverov, na ktorých sa dá hrať online. Ale profesionálom sa za počítačom nestanete. Nehovoriac o tom pocite z hry, keď sedíte dvaja za stolom, rozdeľuje vás drevená doska plná čiernych a bielych kameňov a z uší sa vám dymí…



(kontakty na slovenské kluby Go - pozor, niektoré už nie sú aktuálne; https://www.facebook.com/SlovenskaAsociaciaGo)

 

Ľubomír Štulajter

Ľubomír Štulajter

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Internetový maniak so záľubou v online marketingu. Alergický na grázlov v politike a necitlivé zásahy do životného prostredia. Zoznam autorových rubrík:  ITOnline marketingMyslím siGo

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu