S hlavou v oblakoch

Autor: Ľubomír Štulajter | 13.9.2011 o 13:50 | (upravené 13.9.2011 o 15:35) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1679x

Časy sa menia. Len pred niekoľkými desaťročiami sa predpokladalo, že niekoľko počítačov pokryje potreby celého sveta. Zakrátko prišla doba, keď má doma svoj osobný počítač skoro každý. Naháňame sa za výkonom, aby sme si tú svoju škatuľu čo najviac užili. Ale časy sa stále menia... Dnes vizionári predpokladajú, že v budúcnosti bude záležať ani nie tak na výkone počítača, ako na stabilnom a rýchlom pripojení do Internetu. O ten výkon sa postará server vzialený od nás desiatky, stovky, alebo aj tisícky kilometrov. Nebude potrebné investovať do drahého hardvéru, nebudeme musieť kupovať drahý softvér, platiť budeme len za prenájom svojho miesta v oblakoch... a za používanie služieb s tým spojených. Keby to niekomu nebolo jasné: nie, nejde o pobyt na nebesiach, ani o kozmické lety. Stále budeme žiť s nohami na zemi, len myšlienkami budeme blúdiť kdesi v oblakoch. V IT oblakoch. Teda budeme v čoraz väčšej miere využívať model IT služieb nazývaný "cloud computing".

Pohľad na plochu prostredia Jolicloud v prehliadači FirefoxPohľad na plochu prostredia Jolicloud v prehliadači Firefox

Vlastne éra cloud computingu je už tu, či sme si to všimli, alebo nie. Možno denne používame nejakú cloudovú službu a ani si to neuvedomujeme. Schválne: viete povedať, kde je fyzicky umiestnená vaša pošta? Možno ju máte doma vo svojom počítači. Alebo používate napríklad Gmail a nikdy vás nenapadlo riešiť, či máte poštu v Spojených štátoch, Brazílii alebo niekde celkom inde... Ďalej. Napríklad Google Docs alebo Office Live sú cloudové kancelárske balíky, ktoré môže bezplatne používať ktokoľvek z nás. Mnohí máme zálohu svojich dokumentov na internetových úložiskách, ako sú aDrive, Amazon Cloud Drive, SkyDrive od Microsoftu, iDrive a pod.

Google aj Microsoft, podobne ako množstvo ďalších väčších či menších firiem, zo známejších spomeniem napríklad IBM alebo Amazon, však poskytujú aj (a najmä) rozsiahlejšie balíky cloudových služieb zamerané na firmy. Tie nemusia mať vlastný mailserver, nepotrebujú dátové úložiská, všetko majú prenajaté od partnera. Alebo si veľké firmy vybudujú vlastné privátne cloudy. Výhody sú jasné - redukcia zdrojov potrebných na správu a údržbu systémov a jednoduchšie plánovanie prevádzkových nákladov.

Čo to však znamená pre radového smrteľníka? Skôr či neskôr sa veľká časť z nás stretne s cloudovými riešeniami v práci. Firme bude dosluhovať server a namiesto množstva problémov a výdavkov spojených s jeho výmenou si vyberie možnosť platiť menšie čiastky priebežne a starosti s fungovaním infraštruktúry prenechá poskytovateľovi služieb.

Určite časom cloudové riešenia prevládnu aj v nekomerčnej sfére. Nebudeme so sebou nosiť ťažký notebook, stačí malý netbook alebo tablet, svoje dokumenty budeme mať uložené kdesi na Internete. Internetový prehliadač sa pomaly alebo isto stáva dôležitejším softvérom ako operačný systém, resp. operačný systém bude založený na prehliadači. O Chrome OS od Google sme už toho v poslednej dobe tiež dosť počuli... a od neho nie je ďaleko ku chromebookom, notebookom postaveným na predpoklade, že užívateľ väčšinu času strávi na webe. Ruku na srdce - koľkí sme na Internete častejšie a dlhšie ako offline? Potrebujeme vôbec v počítači nejaké programy, alebo nám stačia odkazy na internetové služby? Ak aj dnes ešte nie sme celkom "zvirtuálnení", trend je jasný, podiel online práce či zábavy stále rastie na úkor tej "offline".

Pomaly si zvykáme aj na to, že nie všetko na Internete je zadarmo. Základnú uroveň svojich služieb poskytujú mnohé firmy domácim používateľom bezplatne, ale ak chceme "nadštandard", musíme si priplatiť. A tak si priplácame si za priestor naviac v úložisku, za pohodlnejšie ovládanie online hry... Hudbu už čochvíľa nebudeme kupovať, pustíme si ju online podľa vlastného výberu za paušálny mesačný poplatok. Podobne filmy.

A aká je budúcnosť? Veľký 3D displej zabudovaný v stene môjho bytu, samozrejme dotykový, v prípade potreby si z miniatúrneho projektora v rohu miestnosti premietnem virtuálnu klávesnicu (samozrejme tiež 3D) priamo na stôl. Vnuk nie je taký konzervatívny, pokyny systému bez okolkov priamo nadiktuje. Nie, čítačku myšlienok mu otec nedovolil, veľmi tej novinke nedôveruje. Zajtra vezmem decká do múzea, v takom klasickom kamennom ešte neboli. Ukážem im HDD, CD, DVD, Blu-Ray, holografické disky... Tie kúsky plastu rôznych tvarov sme kedysi volali "USB kľúče". Nostalgicky si zaspomínam, ako sme kedysi na tom prenášali softvér alebo dokumenty, ako sme sa potkýnali o káble pod nohami. Časy sa menia...

 

 

P.S.: Aby som nezabudol, aspoň pár cloudových služieb, ktoré si môžete vyskúšať zdarma:

●     http://docs.google.com/ - online kancelársky balík Dokumenty Google

●     http://mail.google.com/, http://www.google.com/calendar/ - ďalšie známe cloudové služby od Google

●     http://office.live.com/, http://skydrive.live.com/ - online kancelársky balík od Microsoftu, plus 25 GB priestoru zdarma

●     http://devices.live.com/ - synchronizovaný ukladací priestor služby SkyDrive, 5 GB zdarma, podmienkou sú Windows Vista alebo Windows 7

●     http://www.zoho.com/ - ďalšie veľké cloudové riešenie s kancelárskym balíkom, e-mailom a množstvom ďalších nástrojov; slovenčina síce chýba, ale češtine snáď rozumieme

●     http://www.adrive.com/ - dátové úložisko, 50 GB zdarma

●     http://one.ubuntu.com/ - cloud linuxovej distribúcie Ubuntu, 5 GB priestoru zdarma

●     http://www.jolicloud.com/ - cloudový operačný systém; odporúčam ho skúsiť už len preto, aby ste mohli porovnávať s klasickými OS. Dá sa používať cez webové rozhranie, nabootovať z live CD, alebo aj nainštalovať na počítač. V každom prípade po prihlásení vidíte to isté prostredie, v podobe, v akej ste ho naposledy nechali. Nevýhodou je chýbajúca lokalizácia, treba mať základné znalosti z angličtiny alebo francúzštiny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?