Open source z pohľadu laika

Autor: Ľubomír Štulajter | 31.8.2011 o 1:11 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  2032x

V posledných rokoch sa na Internete stále častejšie stretávame s pojmom “open source”. Mnohí by sme vedeli povedať, že open source softvér je vlastne slobodný softvér, ktorý môže ktokoľvek voľne a bezplatne používať, a ak si na to trúfa, aj prispôsobovať ho svojim potrebám. Mnohí by sme vedeli vymenovať niekoľko naznámejších open source aplikácií, určite by sme nezabudli na operačný systém Linux, možno by sme si spomenuli aj na nejaký článok opisujúci, prečo je pre nás práve open source softvér dobrou voľbou. Ale tieto články sa na vec často pozerajú z pohľadu odborníka, ktorý vie, akú váhu dať jednotlivým kritériám, vie posúdiť bezpečnosť softvéru. Alebo z pohľadu firmy, ktorá nemá problém v záujme dlhodobej úspory investovať nejaký ten milión do prispôsobenia softvéru svojim potrebám. Ako by sa však na to pozrel laik, ktorý má jeden počítač doma, jeden v práci, a nanajvýš vedie malú firmu s niekoľkými strojmi?

 

Aké sú teda výhody open source pre človeka bez IT vzdelania?

  1. V prvom rade open source softvér máte zadarmo, za nič zaň neplatíte a pritom sa nemusíte obávať, že porušujete nejakú licenciu, že vás niekto nazve zlodejom... Samozrejme, nič nie je len čierne alebo biele, najmä väčšie firmy určite budú zaujímať náklady na správu a údržbu, na zaškolenie zamestnancov a pod. Ale čím menej počítačov, tým je to jednoduchšie, tým ľahšie si spočítate, či sa vám to oplatí.
  2. Kedykoľvek si môžete nainštalovať najnovšiu verziu softvéru. Nevýhodou komerčného softvéru je, že nie každý je ochotný/schopný pravidelne si priplácať za stále nové verzie. Keď ste raz do toho investovali, nechcete platiť znova. A tak roky pracujete so softvérom, ktorý už možno nie je celkom “in”. Potom vám niekto ukáže open source alternatívu a vy s prekvapením zistíte, že toho ponúka viac a pritom ani nevyzerá ako z minulého storočia.
  3. Žiadne demo, žiadnych 30 dní na odskúšanie. Open source softvér si nainštalujete a vyskúšate ho vtedy, keď chcete a máte čas, plne funkčný, bez obmedzení. Ak zistíte, že vám nevyhovuje, jednoducho ho odinštalujete, žiadne vyhodené peniaze, ako v prípade komerčného softvéru, vás trápiť nemusia.
  4. Najmä v prípade operačných systémov platí, že aj starý počítač, kým slúži, môžete bez problémov používať, ak si dáte poradiť a vyberiete si vhodný Linux. Vo svete Windows je totiž užívateľ tlačený k stále ďalším a ďalším investíciám. Antivírus má z roka na rok vyššie nároky, potrebujete dokupovať pamäť, nové verzie vám už nepobežia pod starými Windows, ale nové Windows vám zase nepôjdu na starom hardvéri...
  5. A na záver ešte raz k Linuxu: inštalácia operačného systému obsahuje desiatky aplikácií (“programov”) z rôznych oblastí: kancelársky balík, grafika, hry, aplikácie na spracovanie zvuku alebo videa... Ak vám táto základná ponuka stačí, nemusíte nič viac inštalovať. Ak ste náročný užívateľ, na výber máte stovky ďalších aplikácií. Zadarmo. Viete si predstaviť, že by ste s Windows zadarmo dostali Office, Photoshop, AutoCAD?

Aby som nezabudol... Nemýľme si open source a freeware. Čo je open source, píšem vyššie. Freeware je na rozdiel od neho softvér, ktorého autor sa svojich vlastníckych práv nevzdal, len svoj produkt sprístupnil na bezplatné použitie za určitých podmienok. Medzi ne veľmi často patrí napríklad to, že softvér môžete bezplatne používať len na nekomerné účely. Ak ho chcete používať v práci, je potrebné ho kúpiť. Alebo použiť open source alternatívu. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?